Vakaro skaitiniai – Meilė ir savimeilė – #12

Savimeile

Daugelis žmonių apie save mąsto kaip apie asmenį, paskirą elementą, gyvuojantį atskirai. Jau vaikystėje iš tėvų gavę vardą, sutapatiname jį su savo asmeniu ir toks buvimas atrodo natūraliausia įmanoma žmogaus gyvavimo forma.

Tačiau daugelis rytų filosofijos išminčių savęs supratimą kaip asmenybę įvardina kaip griaunantį būdą gyventi suvokiant pasaulį. Jei norime eiti meilės, ramybės keliu, siekiame gyventi darnos šviesos, savimeilė turėtų būti padėta į šalį. Kodėl?

Savimeilės pinklėse

iknygos.lt projekto autorė Rimutė Van Cleave
iknygos.lt projekto autorė Rimutė Van Cleave

Visų pirma tai griaunanti jėga. Savimeile ar, kitaip tariant, ego, nekuria, o pasiglemžia. Nesidalina ir nejaučia dėkingumo, pagarbos, įvertinimo.  Visus nuopelnus, pasiekimus, materialinės gerovės apraiškas ar gyvenime esančius ir mums padėjusius žmones pasiglemžia vien sau. Tokiu būdu uždarome gyvybės, meilės ir dėkingumo tekėjimą. Apribojame tiek savo, tiek kitų augimą, galimybę keistis patirtimis, dalintis, kurti. 

Mes visi šioje planetoje esame susiję ir tekame lyg upės, praturtinančios viena kitą savo vandenimis – dėka šio nenutrūkstamo tekėjimo aplinkui žaliuoja augalija, žiedus krauna ryškiausios gėlės, upių voratinklio išraižyta žemė tampa ramybės ir saugumo prieglobsčiu kiekvienam.

Tarsi masyvi užtvanka viduryje srauniausios upės, savimeilė užblokuoja tekėjimą ir viską priekyje jo paverčia sausros kamuojama, nustekenta dykuma. Savimeilė džiūgauja atėmusi tekėjimą – dabar tik tvenksiuosi, tvenksiuosi, klestėsiu, visas vanduo priklausys tik man! Deja – stovintis vanduo niūriai liūlo ir neilgai trukus pats pradeda rūgti… 

Tad savimeilėje nėra gyvybės, kūrybos, padėkos, įvertinimo, kito žmogaus pripažinimo ir atjautos. Mes tampame dirglūs, atsargūs, kovingi, į kitą žmogų žvelgiame su nepatiklumu klausdami savęs – kažin ko šįkart jis iš manęs nori? Ar tokiame nerimastingame gyvenime lieka vietos tam, ką galėtumėme pavadinti meile? 

Meilė – pats save auginantis veiksmas

Kai suvokiame, kad šiame pasaulyje viskas – visi žmonės ir visos gyvybės formos – yra susiję, pasijuntame kitaip. Vadovaujantis meilės principu, mums nereikia išorinių paskatų – jis pats save augina.  

Mes esame bendruomenė, vienas kūnas, vienas organizmas. Esame ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų. Klestėsime tik tada, kai dermėje bei santarvėje gyvens ir kitas. Juk besidalinant ir dėkojant meile džiaugsmas ir laimė tik didėja. Neslopinkime savyje turimo gėrio, nebandykime stabdyti savęs, dalinkime jį – visa tai nepriklauso vien mums. Pradėkime nuo paprastų dalykų. Vienas iš būdų – tai paprasčiausia šypsena laiptinėje sutiktam kaimynui ar spontaniškas „Skanaus!” ištartas žodis parke ledus skanaujančiam nepažįstamajam. Negniaužkime savyje nieko, dalinkimės ir džiaukimės su kitais.

Kad tai padaryti būtų paprasčiau, pirmiausia pradėkime nuo savęs. Pajuskite begalinę meilę savyje – meilę pirmiausia sau, gyvenimui, gamtai, kitiems žmonėms. Į mus supantį pasaulį žvelkime kur kas labiau mylinčiomis akimis. Nekontroliuokime, kas jos nusipelno, o kas ne.  Nespręskime, kam leistina parodyti meilę ir nesvarstykime, ar ji bus priimta. Kai kalbame apie meilę žmonėms, jauskime tai vidumi. Meilė yra tarsi gėlė, skleidžianti kvapą mums visiems vienodai, neskirstydama mūsų į vertus ir nevertus. 

Pasakydami gerą žodį ar padarę gerą darbą jūs nesuklydote – jūs tiesiog apdovanojote pasaulį dar viena labai svarbia meilės kruopelyte. Kas žino, gal tądien jūsų ištartas geras žodis tapo postūmiu gražiausių įvykių virtinei? Net neabejokime – taip ir yra! Kiekviena tikra meilės išraiška veda mus dar giliau, atnešdama pačias gražiausias gyvenimo dovanas, praturtindama tiek mūsų, tiek kitų žmonių vidų bei gyvenimus. 

Pajuskime vienybę, dalinkimės meile, taip prisidėdami prie šios žemės  tapimo geresne ir gražesne vieta.

Su meile, 
Rimutė Van Cleave#VakaroSkaitiniai – tai praėjusios dienos apmąstymui, širdies nuraminimui ir minčių išvalymui skirti audio įrašai, kuriais nuoširdžiai rekomenduojame užbaigti savo dieną.??

Vakaro skaitiniai – Meilė ir savimeilė – #12

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Sveiki

prisijungite prie savo paskyros ir valdykite užsakymus.

iknygos.lt

Prisijungti prie paskyros