#VakaroSkaitiniai – Semeniškių idilės – #11

Semeniškių idilės

Kaip pagerinti savo savijautą, kai esame įsitempę, apimti streso, nerimaujame, galvoje ūžia daugybė minčių? Ar tikrai jos visos mums reikalingos? Gal savyje sukeltas triukšmas ir neleidžia mums išgirsti natūralių gamtos garsų.

Norėdami pataisyti emocinę sveikatą, dažnai ieškome kažko įspūdingo, didingo, nematyto – kas padėtų čia ir dabar.  Tačiau geriausias, ir nemokamas būdas nusiraminti, pasisemti įkvėpimo ir vėl drąsiai žingsniuoti savo gyvenimo keliu yra visai šalia. Tai gamta – harmoninga, visada globojanti ir savo grožiu, ramybe apglėbianti. Gyvendami aktyvų miesto gyvenimą, vis rečiau leidžiame sau pasimėgauti gamtos teikiama nauda. O ji, pasak mokslinių tyrimų, neapsakomai didelė.

Gamta gydo ir stiprina emocinę sveikatą

iknygos.lt projekto autorė Rimutė Van Cleave
iknygos.lt projekto autorė Rimutė Van Cleave

Buvimas gamtoje ar jos vaizdų matymas sumažina pyktį, baimę, stresą ir skatina malonias bei teigiamas emocijas. Gerėja ne tik emocinė, bet ir fizinė savijauta – sumažėja kraujo spaudimas, širdies plakimas, raumenų įsitempimas, streso hormonų gamyba.

Mes prigimtiniai surišti su gamta. Natūrali aplinka suveikia kaip atgaiva daugybės minčių išdirgintam protui. Pabuvę gamtoje, išvalome save, paruošiame vietos naujoms pozityvioms mintims, jaučiame savyje daugiau gyvybingumo, tampame neatskiriama jos dalimi.

Į savo gyvenimą įsileisti daugiau gamtos galite net nevažiuodami į mišką ar kelionę po gražiausius gamtos objektus. Pavyzdžiui, eilinę darbo dieną pietų pertraukos metu išeikite pasivaikščioti parkelyje šalia darbo. Tai skatina kūrybingumą, produktyvumą. Vaikščiodami vieni ar su kolega, stebėkite medžius, žalumą, paukščius. Gryno oro ir žaliuojančių medžių vaizdų įkvėpti jūs pajusite gyvenimo džiaugsmą, pajusite, kaip pati gamta kalba su jumis.

Auginkite ir puoselėkite augalus. Netgi vienas augalėlis ant jūsų darbo stalo gali pagerinti jūsų nusiteikimą, suteikti teigiamų pojūčių bei daugiau ramumos. Rodos toks paprastas užsiėmimas kaip gėlių auginimas gali turėti daug teigiamos įtakos jūsų santykiui su aplinka ir savimi. Juk tai rūpesčio, meilės, kūrybos, puoselėjimo mokantis veiksmas.

Pasisemti gamtos naudos galite ne tik joje būdami

Raminantį ir atgaivinantį gamtos poveikį galite patirti ne tik joje būdami, bet ir tiesiog žiūrėdami į gamtos vaizdus, galvodami arba klausydamiesi apie ją. Vietoje vakarinės naujienų laidos verčiau bent trumpam įsijunkite „National Geographic“ kanalą ir leiskite akims gėrėtis harmoningais miškų, ežerų ar kalnų vaizdais. Jei neramu, savo grotuve atraskite jūros ošimo, lietaus ar kitų gamtos garsų įrašų.

Gamta mėgautis ir jos glėbyje pabūti galima rasti begales kūrybiškų būdų. Mes savo ruožtu į gamtos prieglobstį užsukti kviečiame klausant vieno iškiliausių išeivijos lietuvių, Jono Meko, rašytų „Semeniškių idilių“. Tai autentiška poezija, kupina begalės gamtos motyvų – šilų, laukų, molyje žliaugsinčių pėdų, rudeniu kvepiančių ražienų.

Pirmosios „Semeniškių idilės“ gimė Jonui Mekui būnant jau toli nuo gimtojo krašto – Kaselyje, Vokietijoje. Kaip yra sakęs pats autorius – per daug širdį graužė… Tad jose jis ir suguldė gražiausius jo atmintus gimtosios gamtos vaizdinius.

Tebūnie gamta jums – nusiraminimas. Neatitolkime nuo jos, pamilkime  ją taip, kaip Jonas Mekas mylėjo gamtą žmoguje ir žmogų gamtoje.

Su meile,
Rimute Van Cleave

#VakaroSkaitiniai – Semeniškių idilės – #11

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Sveiki

prisijungite prie savo paskyros ir valdykite užsakymus.

iknygos.lt

Prisijungti prie paskyros